hatha joga

patrí medzi najstaršie a originálne systémy pochádzajúce z Indie.

Hatha yoga je viac ako len fyzické cvičenie ásan/jogových pozícií. Hatha sa snaží o rovnováhu medzi Ha– mesiac – stále meniaci sa , tak ako meniaca sa ľudská myseľ a  Tha – slnko – stále stabilné slnko, mení sa len všetko okolo neho. Slnko predstavuje oheň – ktorý je dôležitý okrem iného aj na trávenie potravy a myšlienok.

Hatha joga udržiava rovnováhu medzi mysľou a intelektom. Pri dosiahnutí tohto balancu objavíme vnútorný pokoj, spokojnosť a mentálnu jasnosť.

V tomto smere jogy tiež používame telesne pozície/ásany, dýchacie techniky-pranayama a meditáciu – dyana.
Existuje približne 200 ásan a y nich vychádzajúcich variácii ktoré pomáhajú posilňovať chrbticu a prinášajú cirkuláciu krvi do všetkých orgánov, žliaz a telesných tkanív.

Hatha yoga  tvorí základ pre všetky jogové školy ktoré ju modifikovali. Ásany/polohy sa cvičia pomaly a držia sa počas dlhej doby počas ktorej sa zapája dych a koncentrácia. Snažíme sa nájsť pohodlnú a stabilnú polohu v ktorej sa môžeme hlboko koncentrovať. Vďaka správneho dychu je možné telo postupne dostať do stavu kedy sa uvoľňuje nie len svalová ale i nervová sústava.

Yoga prináša telu aj mysli  silu, flexibilitu, stabilitu silu a mysli stabilitu, pokoj a rovnováhu.

Hatha yoga je určená pre všetkých bez obmedzenia veku.

Hodinu vedie Tina,

“Ahoj všetci. Moje meno je Tina a moja láska k joge sa zrodila úplne neromanticky- na YouTube. Myslím si, že domáce cvičenie je skvelý spôsob ako si vytvoriť vzťah k pravidelnému cvičeniu jogy. Keď som pôsobila ako dobrovoľníčka v Yoga Retreat Centre v Portugalsku, spoznala som tam mnoho skvelých lektorov a rovnako fascinovaných a fascinujúcich ľudí. Bolo to prvýkrát kedy u mňa vzkrsla myšlienka prihlásiť sa na Yoga Teacher TrainingŽila som vo Vancouveri a pracovala v skvelom Yoga štúdiu, kde som sa definitívne rozhodla spraviť tento krok. A bolo to najlepšie rozhodnutie môjho života. Neskutočný zážitok, ktorý sa ťažko popisuje slovami. 200 hodinový kurz, ktorý mi okrem certifikátu dal slobodu robiť to, čo ma napĺňa. Okrem samotného kurzu som sa pravidelne zúčastňovala rôznych workshopov s celosvetovo uznávanými lektormi, ktorí mi odovzdali neoceniteľné poznatky. V súčasnosti sa so mnou môžete stretnúť na hodinách hatha jogy, powerjogy a hodinách jogy pre zdravý chrbát v Harmony štúdiu.”

Pripravte sa na zábavu, relax, ale aj výzvy. 🙂 Teším sa na vás 

Tina

vierka 1