hatha joga

Patrí medzi najstaršie a originálne systémy pochádzajúce z Indie.

Hatha yoga je viac ako len fyzické cvičenie ásan/jogových pozícií. Hatha sa snaží o rovnováhu medzi Ha– mesiac – stále meniaci sa , tak ako meniaca sa ľudská myseľ a  Tha – slnko – stále stabilné slnko, mení sa len všetko okolo neho. Slnko predstavuje oheň – ktorý je dôležitý okrem iného aj na trávenie potravy a myšlienok.

Hatha joga udržiava rovnováhu medzi mysľou a intelektom. Pri dosiahnutí tohto balancu objavíme vnútorný pokoj, spokojnosť a mentálnu jasnosť.

V tomto smere jogy tiež používame telesne pozície/ásany, dýchacie techniky-pranayama a meditáciu – dyana.
Existuje približne 200 ásan a y nich vychádzajúcich variácii ktoré pomáhajú posilňovať chrbticu a prinášajú cirkuláciu krvi do všetkých orgánov, žliaz a telesných tkanív.

Hatha yoga  tvorí základ pre všetky jogové školy ktoré ju modifikovali. Ásany/polohy sa cvičia pomaly a držia sa počas dlhej doby počas ktorej sa zapája dych a koncentrácia. Snažíme sa nájsť pohodlnú a stabilnú polohu v ktorej sa môžeme hlboko koncentrovať. Vďaka správneho dychu je možné telo postupne dostať do stavu kedy sa uvoľňuje nie len svalová ale i nervová sústava.

Yoga prináša telu aj mysli  silu, flexibilitu, stabilitu silu a mysli stabilitu, pokoj a rovnováhu.

Hatha yoga je určená pre všetkých bez obmedzenia veku.

 

vierka 1