Ashtanga joga s Petrom

Štvrtok 10. októbra 2019 o 18:30

 

ASHTANGA JOGA
joga taká, aká bola

10.októbra 2019 odštartujeme kurz Ashtanga jogy.
Každý štvrtok vás Peťo prevedie kurzom, v ktorom sa budete mať možnosť zoznámiť hlbšie s veľmi pôvodným a tradičným jogovým učením nazývaným aj ashtanga joga.

Joga je veľmi prepracovaný systém fyzických, dychových a mentálnych cvičení, ktoré človeku dokážu pomôcť očistiť telo aj dušu, upokojiť myseľ a nájsť životnú rovnováhu.
ASTANGA JOGA: patrí k najstarším systémom / školám jogy a vychádza z pôvodnej filozofie, kde základom praktikovania jogy je práca s dychom, mysľou a telom pričom nám pomáha porozumieť a upriamiť pozornosť na seba samého. ASTANGA je systém jogy založený na súlade dychu s pohybom pri striedaní pozícií v presne stanovenom slede. Aj keď ashtanga joga môže na prvý pohľad pôsobiť ako náročne fyzické cvičenie ktoré sa venuje iba telu a jeho flexibilite, nie je to tak. Ásana /pozícia tela/ je len prostriedok k tomu aby ste mohli precítiť hĺbku jogy. Vďaka vedomému dýchaniu uďźajií môžete precítiť silu dychu a zažiť stav kedy sa utíši myseľ a vy dokážete precítiť hlbší kontakt so sebou. V tomto systéme jogy sa precízne spája pohyb s dychom a aj vďaka tomu je praktizovanie ashtanga jogy skvelou meditáciou v pohybe.

KURZ:
Cieľom kurzu je pochopiť a naučiť sa cvičiť jogu (jogová prax) od úplných základov. Počas kurzu sa naučíte ako samostatne a bezpečne praktizovať jogu na fyzickej ako aj na mentálnej úrovni a to v súlade s individuálnymi fyzickými možnosťami každého účastníka.

Naučíme sa praktizovať časť „prvej série“ Ashtanga jogy, precízne a správne dýchať a prepájať pozície, alternatívy pozícií pri fyzických obmedzeniach (zranenia, ohybnosť). Okrem budovania praxe fyzického cvičenia je predmetom kurzu aj základné vysvetlenie prečo sa robia veci tak ako sa robia, aká je za tým logika, metóda, história a tradícia jogy.

Kurz vhodný pre úplných začiatočníkov, ale aj mierne pokročilých, ktorí chcú prehĺbiť svoju prax jogy, vyskúšať ucelenejší prístup a pochopiť základné súvislosti a benefity jogy.

PEŤO:
“Na svojej jogovej ceste sa snažím stále napredovať a pravidelne navštevujem tréningy, workshopy a stretnutia s učiteľmi tradičnej školy jogy, akými sú Jaro Pávek, Manju Jois, Nancy Gilgoff alebo David Williams. Veľa inšpirácie a motivácie beriem aj od svojich žiakov. Na svojich hodinách jogy sa s vami rád podelím o svoje skúsenosti a budem sa snažiť byť vašim sprievodcom na ceste pri hľadaní pokoja, rovnováhy a prítomného okamžiku v našom uponáhľanom živote.

S jogou som sa prvýkrát stretol približne v roku 2010 v období, keď som cítil zásadnú potrebu urobiť niečo so svojim vtedajší spôsobom života. Joga a záujem o ďalšie východné filozofie začali postupne pozitívne meniť môj prístup k životu. Zásadný krok na mojej jogovej ceste nastal v roku 2016, keď som stretol môjho súčasného hlavného učiteľa Jara Páveka, ktorý ma zoznámil s veľmi tradičným a pôvodným jogovým systémom nazývaným aj Ashtanga. Od tej doby sa joge venujem veľmi
intenzívne a to nielen v rámci fyzického cvičenia ásan, ale snažím sa pochopiť celkovú filozofiu jogy a používať ju v našom zrýchlenom svete.

Teším sa na stretnutia s vami 😊

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.